Białystok - Park Centralny - INFORMATOR BIAŁOSTOCKI
 •  KONTAKT  •  Szukaj w serwisie  »              

Park Centralny

Park Centralny

iedzy ulicą K. Kalinowskiego, Placem Uniwersyteckim i ulicą J. Marjańskiego znajduje się najmniejszy białostocki park-Park Centralny. W XVIII wieku na w granicach jego obecnego obszaru utworzono cmentarz żydowski-kirkut, który jednak z biegiem czasu tracił na znaczeniu. Po zniszczeniach drugiej wojny światowej zlikwidowano pozostałe tam jeszcze mogiły i według projektu inżyniera Niemca, utworzono park.

Zadrzewiony teren parku mimo lokalizacji w centrum miasta, w niedalekim sąsiedztwie głównych ciągów komunikacyjnych, jest ostoją spokoju. Można w nim odpocząć i znaleźć chwilę wytchnienia podczas przemierzania głównej części miasta.

Białostocki Teatr Lalek - • Galeria-Park w centrum miasta »
Na skraju parku, od strony Placu Uniwersyteckiego, wznosi się, odsłonięty w 1975 roku, pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej zaprojektowany przez B. Chmielewskiego i M. Zbichorskiego. Po przeciwległej zaś stronie parku mieści się Białostocki Teatr Lalek zaprojektowany przez warszawskich architektów: Kłyszewskiego, Mokrzyńskiego i Wierzbickiego. Obok, na miejscu byłego amfiteatru im. Czesława Niemena, od czerwca 2006 roku trwa budowa obiektu Opery i Filharmonii Podlaskiej-Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, pierwszej w pełni profesjonalnej sali operowo-scenicznej w całej wschodniej części Polski. Zakończenie prac planowane jest w sierpniu 2009 roku.

Z tego rejonu można przespacerować się i dalej wspiąć się długimi schodami na wzgórze św. Marii Magdaleny, której nazwa pochodzi od ulokowanej na jej szczycie, niewielkiej kaplicy prawosławnej św. Marii Magdaleny. Fundatorem jej był w XVIII wieku Jan Klemens II Branicki.

Powierzchnia parku wynosi 3,27 ha.
Park w centrum miasta
Park Centralny
Wiosenna panorama Parku Centralnego
Park Centralny
Wiosna
Park Centralny
Zima
Park Centralny
Jesień
Park Centralny
Wczesna wiosna
Park Centralny
Kwitnące byliny
Park Centralny
Rejon przy ulicy Kalinowskiego
Park Centralny
Wzdłuż ulicy Marjańskiego
Park Centralny
Aleja parkowa
Park Centralny
Wzgórze przy Teatrze Lalek
Park Centralny
Zejście do ulicy Marjańskiego
Park Centralny
Plac zabaw
Park Centralny
Pejzaż zimowy

© Copyright • BIAŁYSTOK 2008-2024 • Pliki cookies »