Białystok - Fontanna w Parku Planty - INFORMATOR BIAŁOSTOCKI
 •  KONTAKT  •  Szukaj w serwisie  »              

Fontanna w Parku Planty

Fontanna w Parku Planty

ontanna w Parku Planty istniała już w okresie międzywojennym, ale początkowo w formie zbiornika gruntowego. W latach 60-tych przeprowadzono jej modernizację, a na centralne obchody dożynek w 1973 roku zainstalowano w niej kolorowe reflektory oświetlenia podwodnego i układ sterowanych tryskaczy. Po kilku latach pracy została ona wyłączona by w 2000 roku po gruntownym remoncie i kolejnej modernizacji rozpocząć funkcjonowanie w formie artystycznej takiej jaką prezentuje obecnie. Autorem wstępnej choreografii był inż. Zbigniew Janas, ale w kolejnych latach pracownicy Wodociągów Miejskich sukcesywnie zwiększali ilość układów figur i oświetlenia. W chwili obecnej fontanna ma 96 kolorowych reflektorów w kolorach żółty, zielony, niebieski, czerwony i biały. Na skutek działania tryskaczy i gry świateł powstaje ponad 20 dających się wydzielić w płynnie zmieniającej się kompozycji układów figur.

Fontanna nocą - • Galeria-Nocne iluminacje »
Na początku programu są małe niebieskie, żółte i zielone słupy wodne będące artystyczną kontynuacją zielonych żywych żywotników rosnących wcześniej przy alejce. Następnie małe słupy wodne przechodzą w duże, a dodatkowy efekt wzmaga gra świateł, gdzie słupy wodne zmieniają się kolejno w niebieskie, czerwone i wielokolorowe. Wielkość słupów wody stopniowo różnicuje się i można zaobserwować je w kształcie trzech kolorowych kwiatów lub jednego wielokolorowego. Najwyższy element kompozycji w postaci strzelistego strumienia osiąga kilkanaście metrów wysokości. W czasie programu dają się wyodrębnić takie nazwane umownie figury jak: tuje, kwiat lotosu, choinki, kwadracik, stożek, pazurki i obręcze.

Pracuje ona bez konieczności nadzoru, gdyż całość kontroluje komputer przemysłowy z oprogramowaniem "In Touch". Steruje on układem, którego głównymi elementami są pompy, przepustnice, zasuwa, układ automatyki ze sterownikami, układ sterowania przepustnicami i reflektory oświetlenia podwodnego. Powierzchnia prostokątnej niecki fontanny wynosi 1100 m², a woda w niej wymieniana jest cztery razy w roku.

Fontannę uruchamia się zazwyczaj od 1-go maja do końca października i działa ona w soboty, niedziele i dni wolne od pracy, a pełny program ze światłami realizuje po zapadnięciu zmroku przez ok. dwie godziny.Teatr wody i światła

© Copyright • BIAŁYSTOK 2008-2023 • Pliki cookies »