Białystok - Plac Ludwika Zamenhofa - INFORMATOR BIAŁOSTOCKI
 •  KONTAKT  •  Szukaj w serwisie  »              

Plac Ludwika Zamenhofa

Plac Ludwika Zamenhofa

Urządzony został w samym Centrum Białegostoku w trójkącie utworzonym przez ulice dr n. med. Ireny Białówny, Icchoka Malmeda i Spółdzielczą.

Icchok Malmed był bohaterem getta białostockiego, który zginął podczas walk na tej właśnie ulicy. Choć skwer skrywa mroczne tajemnice żydowskiego getta z drugiej wojny światowej, to ma swój styl i miły klimat. Należy do najbardziej urokliwych skwerów w Białymstoku. Otoczony jest odrestaurowanymi kamienicami, mniej wyrazistym budownictwem powojennym i tchniętą w ten rejon architekturą nowoczesną.

W 1973 roku w wyeksponowanym miejscu ulokowano tam pomnik twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa. Wykonany jest on jako popiersie ustawione na kolumnie. Niekwestionowaną atrakcją skweru jest unikalna w formie fontanna z kamienną kulą obracaną strumieniem tryskającej spod niej wody, którą wykonano w 1998 roku. Fontannę otacza zazwyczaj mnóstwo gołębi.

Rejon ten stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku i chwili refleksji przy przemierzaniu Centrum miasta. Skwer otrzymał nazwę Placu Ludwika Zamenhofa w 2009 roku, wcześniej nosił nazwę skweru przy ulicy Malmeda. Miejsce to leży na trasie Szlaku dziedzictwa żydowskiego.

Stąd znajdujemy się o krok od cerkwi katedralnej św. Mikołaja Cudotwórcy i Rynku Kościuszki z ratuszem.

© Copyright • BIAŁYSTOK 2008-2024 • Pliki cookies »