Białystok - Skwer przy ulicy gen. Józefa Bema - INFORMATOR BIAŁOSTOCKI
 •  KONTAKT  •  Szukaj w serwisie  »              
Strona główna »  Parki, skwery, rezerwaty »  Skwer przy ulicy gen. Józefa Bema

Skwer przy ulicy gen. Józefa Bema

Skwer przy ulicy gen. Józefa Bema

Usytuowany jest wzdłuż ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego od ulicy gen. Józefa Bema do bliskiego sąsiedztwa ulicy Młynowej w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej bryły budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do realizacji projektu skweru przystąpiono w 2008 roku, a prace budowlane i nasadzeniowe zakończyły się w sierpniu 2009 roku.

W tym miejscu znajdował się wcześniej cmentarz żydowski, który założono w 1830 roku ze względu na panującą w tym czasie epidemię cholery. Pochówków dokonywano tam do 1892 roku. Podczas drugiej wojny światowej kirkut został zdewastowany przez hitlerowców. W latach 1962-1992 w miejscu tym funkcjonowało targowisko miejskie.

Podczas budowy siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydobyte zostały szczątki, pochodzące z dawnego cmentarza żydowskiego, które 29 października 2007 roku w dwóch dużych skrzyniach zostały pochowane w rejonie skweru. W uroczystości wzięli udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, przedstawicielka gminy żydowskiej Lucy Lisowska, a także zastępca prezydenta Białegostoku Aleksander Sosna.

Na trawiastej powierzchni skweru alejki promieniście schodzą się do jej centralnej części z gwiazdą Dawida, która przypomina o związku tego miejsca z narodem żydowskim. 12 czerwca 2009 roku przedstawicielka gminy żydowskiej Lucy Lisowska zasadziła właśnie pierwszy krzak bukszpanu, z którego została utworzona gwiazda Dawida.

W pobliżu od strony gen. Józefa Bema znajduje się hala i pawilony handlowe.

© Copyright • BIAŁYSTOK 2008-2024 • Pliki cookies »